watercolor and gouache on paper
12.20 in. (31.00 cm.) (height) by 12.60 in. (32.00 cm.) (width)
signed and dated Arvid Fougstedt 1915
Staden, Riksförbundet för bildande konst, utställning 100, katalognr 5
Bengt O. Österblom: Arvid Fougstedt, Stockholm 1946, jämför bild sidan 64: La Rotondes terass sensommaren 1915, tillhörande Nationalmuseum, Fougstedts caféskildringar är livfulla och intressanta dokument från en svunnen tid. I detta verk från La Rotonde är terrassen fylld av en salig blandning av individer, allt ifrån konstnärer till militärer. Vid bordet står den polske konstnären Moïse Kisling i gråblå poilu-uniform och bredvid honom i svart hatt konstnärinnan Renée-Jeanne, vän till Kisling och den italienska konstnären Modigliani, som står i profil i bakgrunden i röd scarf. Vid bordet sitter doktor Bjarne Eide, greve Wrangel och Gustaf Hellström, författare och Dagens Nyheters korrespondent i Paris. Lutad mot dörren står Nils Santesson och vid bordet i bakgrunden ser vi herr och frun Sporowski
Provenance:
Konstnären Erik Wessel-Fougstedt, Stockholm