( Swedish, 1754 - 1809 )
Porträtt av ung ädling klädd i randig rock och halskrås - midjebild
pastel on paper
oval
Förgylld gustaviansk originalram med pärlstav och bandfläta samt krönt med friherrliga ätten Wrangel af Sauss vapensköld.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början - Skåne, Ellinge, Stockholm 1909, avbildad i interiör sidan 55 (salongen i villan vid Ellinge)
Provenance:
Friherrliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge, Skåne
Charlotta Florentina Beata Ingelotz 1797
Reinhold Antonsson
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )