( Swedish, 1877 - 1945 )
Sgrafitto
stoneware
13.78 in. (35.00 cm.) (height)
dated 1911
Smärre slitage och repor. Undersida med senare påskrift.
Sgrafitto 1911
Vas 1918
Skrivställ
Kotvas Sgraffito 1921
Balustervase mit Blüten
Vas 1927
A set of three Sgrafitto vases 1912
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )